Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

Američanům chybí vojáci, uvažují proto o SNÍŽENÍ VĚKU BRANCŮ na 16 let

Nejsilnější personální krize americké armády v posledních letech vyvolala v USA diskusi o možném snížení věku branců na 16 let, uvádí list The Washington Times (viz ZDE).

Nebezpečí snížení bojeschopnosti

Jedním ze způsobů, jak překonat personální problémy v americké armádě, může být snížení věku branců, uvádí The Washington Times. V současné době se diskutuje o možnosti snížit minimální věk branců ze 17 na 16 let. Uvádí se, že tento krok podniklo již mnoho zemí, například Velká Británie. Kritici tvrdí, že takové opatření povede k řadě sociálních problémů, zatímco příznivci myšlenky poukazují na to, že Pentagon potřebuje nové metody k vyřešení nejsilnější personální krize v posledních letech. Ne všichni se však pozitivně vyjadřují o myšlence na snížení věku branců: vědec Peter Singer se domnívá, že takový krok sníží bojový výkon a soudržnost armády a také výrazně zkomplikuje život instruktorům a důstojníkům.

Američanům se nedaří plnit plán nových branců

Podle The Washington Times minulý rok poprvé za posledních deset let americká armáda nesplnila plán v počtu branců: místo plánovaných 76 500 se k ozbrojeným silám připojilo méně než 70 000 rekrutů. Letos chce velení armády dosáhnout svého cíle, ale přiznává, že situace s počty branců je těžká jako ještě nikdy. Jako hlavní důvod nedostatku branců se uvádí ekonomický růst, nízká nezaměstnanost a velké množství pracovních příležitostí pro mladé Američany. Analytici se navíc domnívají, že reklamní slogany americké armády jsou zastaralé a již nejsou schopny oslovit mladé lidi.

Rudolf Hruboň