Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Zahraniční

AMERIČANÉ posilují vojenskou přítomnost v Litvě. U hranic s Běloruskem

Do Litvy v listopadu dorazí další jednotky americké armády. Přes 500 vojáků, asi 25 tanků Abrams a 30 bojových vozidel pěchoty Bradley má prý nahradit americké síly, které na začátku září dorazily k litevsko-běloruské hranici na dobu dvou měsíců, informuje agentura Reuters (viz ZDE).

Prodlouží si pobyt

Namísto stávajících vojáků, kteří mají být vyměněni po 2 měsících, má zůstat nový kontingent podstatně déle – nejméně až do poloviny příštího roku. Podle litevského ministra obrany Raimundase Karoblisalea prý ale navyšování americké přítomnosti v zemi nesouvisí s krizí v sousedním Bělorusku. Také americký velvyslanec v Litvě Robert Gilchrist tvrdil, že mezi přítomností amerických vojsk v zemi a Běloruskem údajně není souvislost.

Tanky americké armády; Foto: Flickr / U.S. Army Europe

Nejde o Bělorusko, ale o Rusko

Karoblis ale přiznal, že plánovaný příjezd amerických jednotek souvisí s Ruskem: “Díky americké přítomnosti, která představuje mocný zastrašující faktor, jsme klidnější. Jejím důvodem ale není konkrétně situace v Bělorusku, spíše geopolitická situace po agresi Ruska na Ukrajině a v Gruzii,” sdělil ministr. Karoblis také uvedl, že běloruská armáda v září své aktivity poblíž hranic v porovnání se srpnem prý omezila.

Americké bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley; Foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Bělorusko má armádu v pohotovosti

Běloruskem zmítají již sedmým týdnem protesty, které vypukly po srpnových prezidentských volbách. V nich podle oficiálních výsledků znovu zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Ten následně obvinil Severoatlantickou alianci (NATO), že poblíž běloruských hranic buduje armádu, zahájil vojenská cvičení u hranic s Litvou a Polskem a polovinu svých sil uvedl do pohotovostního stavu.

Rudolf Hruboň