Alexej Navalnyj; Foto: Jevgenij Feldman / Wikimedia Commons

Alexej Navalnyj; Foto: Jevgenij Feldman / Wikimedia Commons

Zahraniční

ALEXEJ NAVALNYJ dluží v Rusku desítky milionů

Ruský aktivista Alexej Navalnyj dluží v Rusku desítky milionů rublů. Oznámil to ruský podnikatel Jevgenij Prigožin, který odkoupil pohledávky, které Navalnyj a jeho tzv. protikorupční organizace dluží ruské firmě. Je to uvedeno v článku na serveru televize Al Jazeera (viz ZDE).

Poškození reputace

Navalného tzv. “Nadace proti korupci” ve svém videu křivě nařkla firmu Moskovsky Shkolnik (Moskevský školák) z toho, že má v oboru monopol a že navíc dodává nekvalitní jídlo, ze kterého se žákům dělá špatně. Majitelé cateringu se obrátili na soud a ten loni rozhodl, že jejich reputace výrazně utrpěla a že kvůli tomu přišli o zakázku. Navalnému, jeho spolupracovnici Ljubově Eduardovně Sobolové a nadaci nařídil zaplatit pokutu ve výši 87,6 milionů rublů (26 milionů korun) a smazat inkriminovanou reportáž. Aktivista ovšem v červenci oznámil, že nadaci zavřel a pokutu nezaplatí.

Údajně otráven

Navalnyj utekl z Ruska do Německa poté, co byl údajně otráven jedem nezjištěného původu, který měl vypít při vnitrostátním letu v čaji. Prozápadní aktivista, který léta kritizuje prezidenta Putina, byl převezen na soukromou kliniku v Berlíně. Zprávy o jeho stavu jsou předávány novinářům jen zprostředkovaně, přímý přístup k němu má jen úzký okruh lidí, takže nelze jeho skutečný zdravotní stav hodnověrně ověřit. Západ již využil Navalného útěk k další kampani proti Rusku, když vyzývá Kreml k vyšetření údajného incidentu. Moskva již ale uvedla, že s údajným zhoršením Navalného zdravotního stavu nemá nic společného.

Rudolf Hruboň