Ukrajinská armáda; Foto: 
Graham Phillips / Wikimedia Commons

Ukrajinská armáda; Foto: Graham Phillips / Wikimedia Commons

Zahraniční

AKTUÁLNĚ: Na Donbasu byla vyhlášena mobilizace

Vůdce Doněcké lidové republiky (DLR) Denis Pušilin vyhlásil v sobotu ráno všeobecnou mobilizaci. Je to reakce na zhoršování bezpečnostní situace na územích ovládaných povstalci. Mezitím došlo na Donbasu v důsledku teroristického útoku k výbuchu plynovodu.

Zvýšení napětí v regionu

V posledních dnech eskaluje napětí na linii dotyku mezi územím ovládaným povstalci a ukrajinskou armádou. Roste počet dělostřeleckých útoků z ukrajinské strany. Kvůli tomu lídři DLR a LLR (Luhanské lidové republiky) evakuují své civilní obyvatelstvo do Ruska. Mezitím došlo u úřadu vlády Doněcké lidové republiky v Doněcku k výbuchu automobilu a na území LLR k výbuchu plynovodu. Vedení DLR varuje, že se schyluje k válce. Zvláštní monitorovací mise OBSE zaznamenala v Doněcké oblasti za posledních 24 hodin 222 případů porušení příměří, včetně 135 výbuchů.

Kyjev odmítá dále jednat

Mimořádná schůzka členů tripartitní kontaktní skupiny, kterou na sobotu plánuje OBSE k vyřešení konfliktu v Donbasu, se neuskuteční kvůli neochotě Kyjeva zapojit se do konstruktivního dialogu, uvedl zdroj blízký jednání. Konflikt na východní Ukrajině trvá již osm let. Za tu dobu podle údajů OSN zemřelo více než 13 tisíc lidí. Dalších 44 tisíc osob bylo zraněno. Deeskalací a řešením konfliktu se zabývají schůzky kontaktní skupiny v běloruském hlavním městě. Východiskem řešení konfliktu je splnění minských dohod.

Zpracoval Rudolf Hruboň