Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Domácí

AKTUÁLNĚ.CZ: Falešné účty, infiltrace, udavačství. To jsou metody českých elfů

“Říkají si elfové, protože si předsevzali boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu. V Česku jich je několik desítek, kvůli bezpečnosti však tají svoji totožnost. Jsou mezi nimi lékaři, studenti, učitelé, podnikatelé, vědci nebo třeba vojáci”, píše ve svém článku server Aktuálně.cz (viz ZDE).

Falešné účty, infiltrace, utajené identity

“Pod falešnými profily vstupují elfové do komunit na Facebooku, kde se ve velkém šíří dezinformace, a hledají jejich původce. Mapují, jaké lži nesou řetězové e-maily a kdo za nimi stojí. To všechno údajně dobrovolně, bezplatně, ve svém volném čase”, uvádí se dále v článku. “Začali se seskupovat zhruba před pěti lety. V Česku se komunita teprve formuje a má několik desítek členů. Ti svoji totožnost zatím tají, aby předešli ohrožení kariéry nebo výhrůžkám či útokům na své blízké”, pokračuje článek.

Za války by byli údajně v odboji

“Jsme studenti, lékaři, učitelé, hasiči, podnikatelé, kybernetiční specialisté, umělci, řemeslníci, vědci, policisté, vojáci,” vysvětluje zakladatel českých elfů s tím, že nejpracovitější dobrovolníci se boji proti dezinformacím a trollům věnují kolem šesti hodin týdně. “Působíme v tradičním veřejném i kybernetickém prostoru. Monitorujeme činnost nepřátel na internetu a získáváme informace o konkrétních osobách napadajících hodnoty, na nichž stojí Česká republika. Nepřátelské sítě nejen sledujeme, ale i aktivně podrýváme,” dodává.

Informace předávají zpravodajským službám

“Cílem elfů je údajně zmapovat, kdo stojí za záměrným šířením dezinformací a tzv. proruské propagandy. Potom mají elfové několik možností – informace o diskutujících buď zveřejní, nebo budou proti trollovi bojovat humorem a zesměšní jej ve vlastní komunitě. Případně informaci předají dál, například zpravodajským službám”, uzavírá článek.

Rudolf Hruboň