Oběti války v Sýrii; Foto: Voice of America / Wikimedia Commons

Oběti války v Sýrii; Foto: Voice of America / Wikimedia Commons

Zahraniční

AGRESE: USA napadly Sýrii, zemřelo nejméně 17 lidí. Západ mlčí

Spojené státy zaútočily na Sýrii pod záminkou odplaty za raketový útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP. Podle Reuters přišlo o život nejméně 17 lidí. Přiznala to agentura ČTK (viz ZDE).

Porušení mezinárodního práva

Syrská státní televize uvedla, že americký útok přišel za úsvitu a mířil na několik cílů poblíž syrsko-irácké hranice. Později agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala o nejméně 17 mrtvých. Mluvčí Pentagonu se snažil přesvědčit novináře tvrzením, že se prý mělo jednat o odplatu za raketový útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP. Jelikož tento útok nebyl schválen OSN, jedná se o jednoznačné porušení mezinárodního práva.

Protest Sýrie a Ruska

Syrské ministerstvo zahraničí odpoledne americké nálety odsoudilo a označilo je za zbabělé sa za akci porušující mezinárodní právo. Zároveň varovalo, že mohou vést k eskalaci bojů v regionu. Rusko nálety také odsoudilo a vyzvalo k bezpodmínečnému respektování syrské svrchovanosti. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova Američané před nálety varovali Rusko pouze s několikaminutovým předstihem, což označil za nedostatečné, informovala agentura Ria Novosti.

Zpracoval Rudolf Hruboň