Mark Esper, americký ministr obrany; Foto: John G. Martinez / Wikimedia Commons

Mark Esper, americký ministr obrany; Foto: John G. Martinez / Wikimedia Commons

Zahraniční

AGRESE: Spojené státy budou reagovat silou na pokusy obsadit ropná pole v Sýrii

Spojené státy budou chránit ropná pole v Sýrii a budou reagovat silou na pokusy jiných stran se jich zmocnit. K ropě nepustí ani legální syrskou vládu. Sdělil to šéf Pentagonu Mark Esper.

USA chtějí zabránit přístupu syrské vládě

„USA budou udržovat kontrolu nad ropnými poli v severovýchodní Sýrii,“ prohlásil v pondělí ministr obrany. Esper dodal, že „americké síly budou reagovat tvrdě na jakékoliv síly, které je budou ohrožovat“. Na otázku, zda mají v plánu američtí vojáci zabránit vstupu na ropná pole Rusku a syrským vojákům, Esper odpověděl, že „v podstatě ano“. Podle jeho slov je cíl amerických vojáků údajně takový, aby daná pole mohly využívat kurdské formace tzv. “Syrských demokratických sil” (SDF).

​Návrat Američanů do severovýchodní Sýrie

V sobotu bylo informováno o tom, že americká armáda se vrátila do severovýchodní Sýrie. Konvoj amerických okupačních sil vstoupil z Iráku do syrské provincie Hasaka přes nelegální hraniční přechod al-Valid. Skládá se z několika desítek vojáků a vojenského vybavení. Kolonu kryjí americké vrtulníky,“ informovala syrská televize. Od roku 2014 Spojené státy a jejich spojenci prováděly operaci proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, přičemž v Sýrii jednaly bez souhlasu syrské vlády. Po porážce islamistů americká armáda opustila většinu základen v provinciích Aleppo, Hasaka a Rakka a přesídlila do Iráku.

Američané vydělávají na kradené syrské ropě

Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že část americké armády zůstane v Sýrii, aby chránila ropná naleziště. Pentagon později potvrdil, že je připraven vyslat další síly k ropným ložiskům. Na východních březích Eufratu se nachází 90 % zásob syrské ropy. Dříve to byla pevnost a hlavní zdroj příjmů pro Islámský stát, v poslední době kontrolu těchto oblastí převzaly hlavně kurdské jednotky a Američané. Jak bylo před nedávnem uvedeno, Spojené státy dlouhodobě neoprávněně obchodují se syrskou ropou (viz ZDE). Z výnosů financují operace svých tajných služeb po celém světě.

Rudolf Hruboň