Ilustrační foto: James Gordon, Wikimedia Commons

Ilustrační foto: James Gordon, Wikimedia Commons

Zahraniční

AGRESE: Izrael provedl nálet na Sýrii a zabil nejméně 23 lidí

Izraelské letectvo podniklo v noci na středu rozsáhlý útok na pozice syrských a íránských sil, podle listu The Jerusalem Post (viz ZDE) přiznala izraelská armáda dvacet úderů. Podle exilové organizace SOHR si nálety vyžádaly nejméně 23 obětí.

Útok údajně na Íránce

Izraelská armáda oznámila, že podnikla útoky ve velkém měřítku na údajné pozice íránských gard a syrských jednotek jako odvetu za „rakety vypálené na Izrael íránskými silami v Sýrii“Podle přiznání mluvčího izraelských agresorů Hidaje Zilbermana se ale nepodařilo zasáhnout místo, odkud byly údajně odpáleny rakety na Izrael, ale podařilo se zasáhnou desítky cílů v Damašku, západně od Damašku a na Golanských výšinách včetně údajných skladišť a vojenských velitelských center.

Sýrie se úspěšně bránila

Syrská tisková agentura SANA uvedla, že syrská protivzdušná obrana čelila „těžkému útoku“ izraelských bojových letadel. Ty podle agentury odpálily rakety nad Golanskými výšinami a nad městem Mardžajún. SANA uvedla, že se většinu raket syrské protivzdušné obraně podařilo sestřelit. SANA uvedla, že při útoku zemřeli dva civilisté, když jejich dům ve městě jihozápadně od Damašku zasáhla střepina. Při náletu bylo zraněno i několik dalších lidí poblíž hlavního města včetně dívky na předměstí Kudsajá severozápadně od Damašku.

Porušení mezinárodního práva

Rusko nálet odsoudilo když tajemník ministra zahraničí Michail Bogdanov prohlásil, že operace byla zcela v rozporu s mezinárodním právem.

Rudolf Hruboň