Ilustrační foto: Tech. Sgt. Michael R. Holzworth (U.S. Air Force) / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Tech. Sgt. Michael R. Holzworth (U.S. Air Force) / Wikimedia Commons

Zahraniční

AGRESE: Americké letectvo zaútočilo na syrskou armádu. Na místě jsou mrtví i zranění

Americké letectvo zaútočilo na pozice syrské armády, a to směrem na jihovýchod od města Kámišlí. Informovala o tom tamní média. Ta také uvádí, že v důsledku leteckého útoku zemřel jeden voják a další dva by měli být zranění.

Útok na pozice legitimní vlády

Syrská televize informovala o útoku amerického letectva na pozice armády tamního prezidenta Bašára al-Asada, a to jihovýchodně od města Kámišlí. „Jeden syrský voják byl zabit a další dva byli zraněni (…) poté, co armáda odmítla nechat projít hlídku amerických okupantů,“ informuje televizní stanice al-Ikhbariy. Noviny al-Watan zase poznamenají, že jedním ze zraněných osob je důstojník. Podle novin se americká hlídka pokusila dostat do oblasti ovládané syrskou armádou. Washington tuto informaci, ani tento incident, zatím nijak nekomentoval. V poslední době se v Syrské arabské republice zvýšil počet útoků na americké základny a hlídky. Pentagon ale většinu těchto zpráv označuje za falešné.

Američané jsou v zemi nelegálně

Americká vojska se nacházejí v zemi nelegálně, protože nemají povolení ani pozvání legální syrské vlády. Americké okupační síly rozkrádají v Sýrii její ropné zdroje a pomocí sankcí se snaží zničit její ekonomiku, prohlásil již před časem náměstek ruského ministra obrany, generálplukovník Alexandr Fomin (viz ZDE). „USA drze rozkrádají národní bohatství Sýrie. Přitom na druhé straně zakazují import energetických surovin do této země. Je to v rozporu s mezinárodním humanitárním právem a hraničí to s krutostí a nelidskostí,“ řekl v interview pro list Izvestija. Ruské ministerstvo obrany předtím nejednou prohlásilo, že USA pašují syrskou ropu do jiných zemí a že konvoje ochraňují soukromé americké vojenské společnosti a speciální vojenské jednotky.

Rudolf Hruboň