Západní sankce proti Rusku ohrožují Afriku krizí potravinové bezpečnosti, řekl šéf Africké unie (AU) a senegalský prezident Macky Sall během pátečního setkání v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Sankce způsobují potravinovou krizi
Sall prosazuje zrušení omezení, která se vztahují na ruské obilniny a minerální hnojiva. „Sankce proti Ruské federaci situaci zhoršily, protože již nemáme přístup k obilí, zejména pšenici z Ruska, a co je nejdůležitější, k hnojivům, což představuje vážnou hrozbu pro potravinovou bezpečnost na kontinentu,“ řekl Sall. Upozornil na dva hlavní problémy, globální potravinovou krizi a protiruské sankce, a řekl, že tyto problémy je třeba vyřešit tak, aby potravinářské produkty, zejména obilí a hnojiva, byly ze sankčního seznamu odstraněny.
Vladimir Putin uvedl, že rusko-africké vztahy jsou v současnosti na novém stupni vývoje, který je pro obě strany velmi důležitý. „Chtěl bych připomenout, že naše země byla vždy na straně Afriky a podporovala Afriku v boji proti kolonialismu,“ řekl. Podle Putina objem bilaterálního obchodu mezi Ruskem a kontinentem roste a v prvních měsících letošního roku vzrostl o více než 34 %.
Hrozba hladomoru kvůli sankcím
Organizace spojených národů (OSN) nedávno varovala před zhoršující se globální potravinovou krizí kvůli konfliktu na Ukrajině a západním sankcím vůči Rusku. Situace je obzvláště zoufalá ve východní Africe, v regionu, který tradičně nakupuje zhruba 90 % dováženého obilí z Ruska a Ukrajiny. Podle Světového potravinového programu OSN už před krizí na Ukrajině trpělo hladem kolem 13 milionů lidí v Africkém rohu. Navíc podle agentury by se situace mohla ještě více zkomplikovat kvůli suchu, které postihlo úrodu a zabilo hospodářská zvířata v Keni, Somálsku a Etiopii. OSN odhaduje, že celosvětová potravinová krize by mohla uvrhnout 323 milionů lidí na pokraj hladomoru.
Zpracoval Rudolf Hruboň