Američtí vojáci v Afghánistánu; Foto: Army.mil / Wikimedia Commons

Američtí vojáci v Afghánistánu; Foto: Army.mil / Wikimedia Commons

Zahraniční

AFGHÁNISTÁN: Útočník zabil na východě země dva americké vojáky

Na východě Afghánistánu zemřeli v sobotu dva američtí vojáci a dalších šest utrpělo zranění, přiznal mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu. Podle něj měl útočník, který na vojáky začal střílet, uniformu afghánské armády. Následně byl útočník údajně zabit.

Většinu země ovládá Tálibán

Incident se stal v provincii Nangarhár, jejíž část kontroluje radikální islamistické hnutí Tálibán a kde operují i teroristé z organizace Islámský stát. Útok se stal v okamžiku, když se americké a afghánské jednotky vracely ze společné operace, uvedl mluvčí amerických bezpečnostních sil v Afghánistánu plukovník Sonny Leggett. „Osoba v afghánské uniformě zahájila palbu na společné jednotky USA a Afghánistánu. Motiv útoku je zatím nejasný, událost vyšetřujeme,” sdělil mluvčí v prohlášení. Agentura AP s odvoláním na člena samosprávy provincie Nangarhár uvedla, že útočník byl zabit. V této souvislosti napsala, že za posledních 18 let se americké a spojenecké jednotky staly četnými terči podobných útoků mužů v uniformách afghánské armády či policie. Další vojáci se stali oběťmi sebevražedných atentátů hnutí Tálibán, které ovládá značnou část země.

Novodobý Vietnam

Afghánistán se stal pro Američany podobnou noční můrou a znakem vojenského neúspěchu jako před lety vietnamská válka. Proto chtějí účast ve válce ukončit dohodou s Tálibánem, kterou se jim však nedaří uzavřít. V Afghánistánu je nyní asi 13 000 amerických vojáků, kteří drží u moci proamerický režim prezidenta Ašrafa Ghaního. Americký prezident Donald Trump už několikrát oznámil, že chce počty amerických vojáků v Afghánistánu výrazně snížit. Tento týden v poselství o stavu unie Trump mimo jiné prohlásil, že “pracuje na tom, aby konečně ukončil americkou nejdelší válku”. “Jakmile dosáhneme v jednáních pokroku, budeme moci snížit naši vojenskou přítomnost,” řekl Trump s odkazem na rozhovory, které jeho vláda přes rok vede se zástupci Tálibánu. USA je ale několikrát přerušily v reakci na bombové útoky Tálibánu poblíž spojeneckých základen. Tálibán totiž nesouhlasí pouze se snížením počtu amerických vojáků v zemi, ale požaduje jejich úplný odchod ze země.

Rudolf Hruboň