Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

AFGHÁNISTÁN UKRÝVÁ BOHATSTVÍ za biliony dolarů. To byl hlavní důvod okupace

Železo, měď, lithium, zlato: Afghánistán, jedna z nejchudších zemí planety, je mimořádně bohatý na nerostné suroviny. Jejich hodnota se odhaduje na několik bilionů dolarů. To byl také hlavní důvod prodlužované okupace země ze strany USA. Upozorňuje na to server Novinky (viz ZDE).

Američané se rozplývali

David Petraeus, bývalý vrchní velitel amerických okupačních jednotek v Afghánistánu, se již před jedenácti lety rozplýval nad „dechberoucími“ zásobami surovin v této neúrodné zemi. Stačily by na to, aby se válkou zničená země stala předním dodavatelem surovin, sliboval si Petraeus. A to ještě podle Americké geologické služby (USGS) 70 procent území Afghánistánu zůstává neprozkoumané. Spojené státy po celou dobu okupace rozkrádaly toto nerostné bohatství, aby za utržené peníze mohly financovat místní loutkovou vládu, která nakonec tyto peníze opět odcizila pro své potřeby.

Lithia jako v Bolívii

Američtí geologové odhadují, že Afghánistán má suroviny v hodnotě tří bilionů dolarů (65,1 bilionu Kč). Podle listu The Wall Street Journal se v půdě nacházejí stejně velké zásoby lithia jako v Bolívii, kde leží údajně největší světová naleziště této suroviny. Má potenciál stát se „Saúdskou Arábií lithia“, citoval The New York Times z interní zprávy amerického ministerstva obrany již před deseti lety. Lithium je potřebné pro dobíjecí baterie, které se používají například v mobilních telefonech, noteboocích nebo elektromobilech. Také železné a měděné žíly jsou zřejmě obrovské.

Zpracoval Rudolf Hruboň