Americký vojenský dron MQ-9 Reaper; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký vojenský dron MQ-9 Reaper; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

AFGHANISTÁN: Americký dron zabil devět civilistů vracejících se z pikniku

Nejméně devět civilistů vracejících se z pikniku přišlo o život při útoku amerického dronu v provincii Nangarhár. Cílem akce uskutečněné v pátek pozdě v noci byli údajně bojovníci radikálního hnutí Tálibán, zasaženi byli ale jen civilisté, sdělil podle agentury DPA mluvčí provinční vlády.

USA se chtějí s Talibanem dohodnout

Americký útok je pravděpodobně odvetou za zabití dvou amerických vojáků o minulém víkendu (viz ZDE). K útoku došlo přestože bylo oznámeno, že se USA podle páteční informace z mnichovské bezpečnostní konference údajně dohodly s Tálibánem na týdenním klidu zbraní, po kterém by měly následovat celoafghánské mírové rozhovory. Přesný termín, kdy by měl začít klid zbraní platit, oznámen nebyl, nejmenovaný americký činitel ale uvedl, že to má být prý “velmi brzy” a že dohoda může otevřít cestu ke stažení amerických vojáků ze země. Dosažení dohody by tak mohlo být prvním krokem ke odchodu asi 13 000 amerických vojáků a tisíců příslušníků jednotek dalších zemí NATO. Stalo by se tak 18 let po invazi vojsk západních zemí do země, která byla jedním z důsledků teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku.

Novodobý Vietnam

Afghánistán se stal pro Američany podobnou noční můrou a znakem vojenského neúspěchu jako před lety vietnamská válka. Proto chtějí účast ve válce ukončit dohodou s Tálibánem, kterou se jim však nedaří uzavřít. USA drží v Afghanistánu u moci proamerický režim prezidenta Ašrafa Ghaního, který však kontroluje menší část země. Většinu území ovládá Tálibán. Americký prezident Donald Trump už několikrát oznámil, že chce počty amerických vojáků v Afghánistánu výrazně snížit. Minulý týden v poselství o stavu unie Trump mimo jiné prohlásil, že “pracuje na tom, aby konečně ukončil americkou nejdelší válku“Jakmile dosáhneme v jednáních pokroku, budeme moci snížit naši vojenskou přítomnost,” řekl Trump s odkazem na rozhovory, které jeho vláda přes rok vede se zástupci Tálibánu. USA je ale několikrát přerušily v reakci na bombové útoky Tálibánu poblíž spojeneckých základen. Tálibán totiž nesouhlasí pouze se snížením počtu amerických vojáků v zemi, ale požaduje jejich úplný odchod.

Rudolf Hruboň