Situace na letišti v Kábulu je nepřehledná; Foto: Lance Cpl. Nicholas Guevara / Wikimedia Commons

Situace na letišti v Kábulu je nepřehledná; Foto: Lance Cpl. Nicholas Guevara / Wikimedia Commons

Zahraniční

AFGHÁNISTÁN: Američané nezvládají odsun, na letišti v Kábulu vládne chaos

Plánovaný odsun amerických vojáků a afghánských kolaborantů, kteří s nimi během 20-leté okupace země spolupracovali se změnil v chaos, v rámci kterého dochází k pumovým útokům. Okupanti ale mají jasný termín odchodu k 31. srpnu.

Američané v podezření z bombových útoků

Americká armáda si po osvobození země hnutím Tálibán uzurpovala možnost mít pod kontrolou odsun svých vojáků a jejich afghánských kolaborantů ze země. Obsadila letiště a do letadel pouští pouze prověřené osoby. Kolem letiště se ale tísní tisíce dalších Afghánců, kteří by chtěli z různých důvodů opustit zemi. Pro ty ale místa v amerických letadlech nejsou. Nastalý chaos zneužili teroristé hlásící se k tzv. Islámskému státu k bombovým útokům, při kterých již zahynulo několik set lidí. Sílí podezření, že za těmito útoky nestojí islámští teroristé, ale americké tajné služby, které si chtějí touto provokací naklonit světové veřejné mínění pro ospravedlnění opětovné vojenské akce vůči Afghánistánu.

Tálibán dal Američanům čas do 31. srpna

Hnutí Tálibán ale již před několika dny zopakovalo, že nepřipustí, aby poslední zbytky západních okupačních sil zůstaly v zemi déle než do 31. srpna tak, jak bylo dohodnuto ve smlouvě mezi Tálibánem a USA. Většina obyvatel země se již těší na konec 20-leté okupace země, kdy museli žít pod hlavněmi nenáviděných tzv. koaličních vojsk. Tálibán chce začít novou kapitolu v dějinách této těžce zkoušené země bez přítomnosti jakýchkoliv zahraničních vojsk. Afghánistán je po desetiletích okupace zničená a vykradená země. Peníze, které Západ napumpoval do tzv. exportu demokracie, byly totiž z velké části rozkradeny příslušníky loutkové vlády instalované Spojenými státy za podpory dalších na USA závislých zemí.

Zpracoval Rudolf Hruboň