Velvyslanectví České republiky v Moskvě; Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Velvyslanectví České republiky v Moskvě; Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Zahraniční

ABSURDNÍ, Češi asi chtějí zavřít ambasádu v Moskvě, reagují Rusové

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Na českém zastupitelském úřadu v Moskvě totiž funguje jen 14 českých diplomatů.

Absurdní obvinění

Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov. Šéf zahraničního výboru dolní komory, Státní dumy, Leonid Sluckij, že v takových případech musí nezbytně následovat „odvetné kroky”. Podle něj vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády zasadí „těžký úder dvoustranným vztahům. K takovému kroku nejsou žádné reálné příčiny, řekl Sluckij Interfaxu. Je to absurdní obvinění, řekl. „Rusko nemá nic lepšího na práci než vyhazovat do povětří nějaké sklady. Nikdy jsme Česko nepovažovali za svého protivníka,” dodal Džabarov.

Pro vyhoštění nejsou důvody

Dmitrij Novikov, který je zástupcem předsedy zahraničního výboru v dolní parlamentní komoře, řekl Interfaxu, že pro vyhoštění nejsou žádné důvody. Počet 18 vyhoštěných diplomatů je podle něj „mimořádná věc, pro kterou nejsou žádné zjevné důvody.” „Zřejmě se rozhodli zavřít své velvyslanectví v Moskvě,” řekl ruský diplomatický zdroj agentuře Interfax. Český premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že české bezpečnostní složky mají prý důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z ČR bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli údajně identifikováni jako členové ruských tajných služeb.

Zpracoval Rudolf Hruboň