Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek; Foto: OISV, David Sedlecký / Wikimedia Commons

Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek; Foto: OISV, David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

POLITICKÉ MRTVOLY: 5% politici se chtějí vrátit

V poslední době se opět chtějí vrátit na výsluní politici, kteří zklamali voliče a jejichž preference se proto pohybují již pouze kolem magické hranice 5%.

Mirek Topolánek

Topolánek udělal v rámci svého členství v ODS závratnou kariéru. Postupně se vypracoval až do vedení strany a na post předsedy vlády. Již od začátku jeho veřejného působení se však čím dále tím více projevovaly negativní rysy jeho povahy.

Neúspěšný podnikatel z Ostravy měl na první pohled tah na branku, ale často za cenu přehlížení jiných názorů a „válcování“ oponentů, a to i ve vlastní straně. S tím, jak měl větší moc, stával se „Tupolánek“, jak ho svého času přejmenoval bývalý prezident Klaus, stále více kontroverznější.

Problémy s Topolánkovým chováním vyvrcholily na jaře 2010, kdy ho jeho vlastní spolustraníci sesadili z postu vedení ODS, aby ho nahradil tehdy bezproblémový Petr Nečas. Topolánek odešel z politiky a nechal se zaměstnat jako manažer.

Po určitou dobu nenasvědčovalo nic tomu, že by se chtěl do aktivní politiky vrátit. Až na začátku tohoto roku náhle „prozřel“ a usoudil, že by byl tím pravým prezidentem pro tuto zem. Na radu marketingových poradců změnil image – měl se z něho stát v očích voličů „moudrý muž“, který je hoden voličské přízně.

Naštěstí paměť občanů této země není zase tak krátká a i přes silnou mediální kampaň se Topolánkovi nepodařilo oslovit ani 5% voličů a skončil na 6. místě z 9 kandidátů. Jeho odtržení od reality vyvrcholilo prohlášením ve smyslu, že jeho údajný „úsměv a dobrá nálada voličům nestačila“.

Po volbách to vypadalo, že o Topolánkovi už asi skutečně neuslyšíme, ale bohužel jeho potřeba se vyjadřovat k věcem veřejným trvá a tak nás zásobuje svými více či spíše méně podařenými tweety.

Topolánek v nich má potřebu líčit se stále jako velký „Macho“ (silný muž), když se v posledních dnech postavil např. na obranu svého kamaráda Miroslava Kalouska. Dokazuje tak, že evidentně nic nepochopil a odsuzuje se tak definitivně na okraj politického dění.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek je jedním z nejznámějších a také nejkontroverznějších politiků v této zemi. Celý jeho politický život je spojen s problematickými rozhodnutími ve státní správě a intrikami v politice.

Politická strana TOP09, kterou založil, měla být vyvrcholením jeho politické dráhy. Zpočátku se to ukázalo jako dobrý tah, neboť TOP09 tehdy využila upadající popularity ODS zmítané skandály a přetáhla k sobě část jejich voličů.

Od té doby se ale ukázalo, že tato strana nemá silný program a růst preferencí na základě distancování se od ODS a dalších pravicových stran nemá dlouhodobě šanci na úspěch. Od voleb v roce 2010, kdy strana získala téměř 17%, se její preference v dalších volbách již jen strmě propadaly až na něco málo přes 5% v minulém roce.

Strana doplatila v posledních letech také na Kalouskovu negativistickou politiku zaměřenou na osobní boj s Andrejem Babišem. Nakonec musel i sám Kalousek z debaklu vyvodit osobní odpovědnost a z čela strany odstoupit.

Přesto, že se ukázalo, že jeho politický koncept nenávisti není funkční, snaží se Kalousek stále v maximální míře ovlivňovat politické dění v této zemi. Jeho tweety v poslední době svědčí o tom, že se u něho prohlubuje frustrace ze ztráty moci.

Ve svých veřejných projevech v posledních týdnech se Kalousek dokonce dostal na hranici obecné přijatelnosti a přízně i jeho některých sympatizantů, když např. zpochybnil poválečný odsun sudetských Němců.

Návrat do politiky?

Jak Topolánek, tak Kalousek si budou nadále „pěstovat“ základnu svých skalních voličů, kteří je budou podporovat za jakýchkoliv okolností, ale potenciál na oslovení širší voličské základny už evidentně nemají.

Oba totiž žijí ve svých „bublinách“, čím dále tím více izolovaných od reálného života a skutečných problémů, které řeší běžní občané této země. Topolánek jako velký „Macho“ z Ostravy a Kalousek jako „jediný zachránce skutečné a zásadové pravicové politiky u nás“, jak se často cítí a prezentuje.

Rudolf Hruboň