Útoky z 11. září v New Yorku; Foto: Služba národního parku / Wikimedia Commons

Útoky z 11. září v New Yorku; Foto: Služba národního parku / Wikimedia Commons

Historie

HISTORIE: 11. září – den selhání USA

Před 21 lety došlo k teroristickým útokům na Spojené státy americké.

Koordinovaný útok

11. září 2001 provedlo koordinovaný teroristický útok na USA 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Ti unesli čtyři letadla na komerčních linkách. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, zabila všechny lidi na palubě a další uvnitř budov. Obě zasažené budovy se následkem vzniklého požáru do dvou hodin zhroutily, zničily blízké budovy a další poškodily. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla. Letadlo letělo na Washington, D.C. a spekuluje se, že mělo za cíl zasáhnout Bílý dům a nebo americký Kapitol. Při útocích celkem zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté, pocházející celkem z 90 zemí.

Trosky po zřícení „dvojčat“; Foto: Joel Meyerowitz / Wikimedia Commons

Nečinnost bezpečnostních složek

Byl útok tak překvapivý a neočekávatelný, jak se nám establishment a média od té doby snaží namluvit? Mnohé ukázalo již následné vyšetřování role amerických tajných služeb, kde byla zdrcující kritice podrobena zejména nečinnost CIA, která o 2 teroristech účastnících se útoků věděla a s těmito informacemi nadále nijak nepracovala. Jak se podařilo 19 amatérům pokořit americkou bezpečnostní mašinérii čítající miliony lidí? Základním předpokladem byla typická americká arogance a pocit nadřazenosti, ze kterého pramenilo přesvědčení o tom, že nikdo není schopen takto dostat USA na kolena. To oslabilo pozornost bezpečnostních složek, což umožnilo bezproblémové přípravy útoků přímo na americkém území.

Následky nárazu do budovy Pentagonu; Foto: Cedric H. Rudisill / Wikimedia Commons

Širší souvislosti

Ale co bylo vlastně příčinou útoků, proč se našla skupina lidí, kteří byli natolik motivovaní, že se rozhodli položit své životy za realizaci těchto útoků? Důvody je potřeba hledat v americké mezinárodní politice po 2.světové válce, kdy se USA postupně samy pasovaly do role “světového četníka” a “vývozce demokracie”. Spojené státy se v rámci této politiky dopouštěly brutálního zasahování do vnitřních záležitostí jiných států. To se týkalo také oblasti Blízkého východu, kde vznikla teroristická organizace al-Káida, která ale původně bojovala proti SSSR v Afghanistánu a byla Američany podporována. Po odchodu sovětských vojsk z Afghanistánu se ale pozornost teroristů obrátila proti USA, které se snažily na Blízkém východě získat větší vliv v rámci svého boje proti SSSR. Postupně tak došlo kuriózně k situaci, kdy se americké zbraně obrátily proti Američanům.

Národní památník a muzeum 11. září; Foto: Kadiomály / Wikimedia Commons

Ponaučení?

USA se bohužel z teroristických útoků 11. září 2001 nepoučily a nezměnily zásadně svůj přístup k záležitostem mezinárodní politiky. Při řešení světových problémů spoléhají nadále na použití masivní vojenské síly, přestože se opakovaně ukazuje, že je to neúčinný způsob. Region Blízkého východu se za 18 let, které uběhly od teroristických útoků na USA, nestal bezpečnějším, ale právě naopak byl zcela destabilizován na základě nelegitimních vojenských zásahů USA. Celý svět se tak v současné době potýká se zvyšující se hrozbou islámského terorismu jako odpovědí na nezodpovědnou politiku Západu a zejména USA.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň