Příslušníci hnutí Tálibán; Foto: isafmedia, Wikimedia Commons

Příslušníci hnutí Tálibán; Foto: isafmedia, Wikimedia Commons

Zahraniční

100 MILIONŮ DOLARŮ dají USA na evakuaci svých kolaborantů z Afghánistánu

Americký prezident Joe Biden schválil uvolnit až 100 milionů dolarů (2,56 miliardy korun) na „neočekávané a naléhavé” potřeby a evakuaci Afghánců, kteří ve své zemi spolupracovali s armádou Spojených států a hrozí jim za to odveta ze strany radikálního hnutí Tálibán. S odvoláním na Bílý dům o tom informovala agentura Reuters (viz ZDE).

Hrozby Tálibánu americkým kolaborantům

USA se chystají do konce srpna opustit Afghánistán, čímž ukončí okupaci země, která nastala  po teroristických útocích Al-Káidy na New York a Washington z 11. září 2001. O osud Afghánců, kteří spolupracovali s USA jako hlavní okupační mocností, vyjadřovali obavy mimo jiné američtí zákonodárci. Spojené státy plánují evakuovat ty Afghánce, kteří požádali o zvláštní americká víza kvůli hrozící odplatě Tálibánu. První část evakuovaných by měla být do konce července převezena na základnu Fort Lee ve Virginii, kde budou čekat na vyřízení své žádosti. Bílý dům dále uvedl, že Biden v pátečním telefonátu sdělil loutkovému prezidentovi země Ašrafu Ghanímu, že Afghánistán může nadále počítat s podporou USA, včetně “rozvojové a humanitární pomoci.

Afghánistán je další prohraná válka USA

Spojené státy a na nich závislé západní země, které se účastnily okupace Afghánistánu, nedokázaly ani po téměř 20 letech přes mohutnou technologickou i početní převahu porazit polní bojovníky tradičního afghánského hnutí Tálibán. Přes instalaci loutkové proamerické vlády, která dostávala mohutnou vojenskou podporu, ovládal Tálibán po celou dobu většinu venkovských oblastí země, kde se jeho bojovníci těší většinové podpoře obyvatel. Západní vojáci byli vnímáni obyvatelstvem jako okupační síly a proto docházelo vůči nim k pravidelným útokům sebevražedných atentátníků. Za dobu okupace země tak zahynuly zbytečně tisíce vojáků okupačních armád. Afghánistán se tak stal po Vietnamu historicky dalším americkým vojenským fiaskem.

Zpracoval Rudolf Hruboň