Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Domácí

BIZÁR: ČR se rozhodla v případě zavražděného Saúda potrestat sama sebe

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes oznámil, jaká bude reakce České republiky na zavraždění saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Z našeho velvyslanectví v Rijádu stáhneme jednoho diplomata. Uvedla to dnešní média (např. ZDE).

Vražda saúdského novináře na konzulátu v Istanbulu

Džamál Chášukdží byl zavražděn komandem saúdské tajné služby 2. října, když konzulát navštívil v souvislosti s plánovanou svatbou. Po prvotním odmítání to byla nucena na základě mezinárodního tlaku přiznat saúdskoarabská královská rodina. V současné době probíhá hledání těla zavražděného novináře.

Vlažná reakce západních států

Nejvýznamnější západní země sice vraždu formálně odsoudily, nicméně se zatím neodhodlaly k důraznějším sankcím. Jak prohlásil americký prezidenta Donald Trump, vysvětlení Saúdů (že Chášukdží zemřel nedopatřením při rvačce) mu stačí a určitě nechce jako sankci zamezit realizaci obrovského zbrojního obchodu za 110 miliard dolarů, které Saúdská Arábie chce zaplatit za nejmodernější americké zbraně. Zatím pouze Německo ohlásilo omezení dodávek zbraní saúdskému režimu.

Česká republika k potrestání Saúdů přistoupila “originálně”

Dle slov ministra zahraničí Petříčka jsme se rozhodli “potrestat” Saúdy tím, že sami dobrovolně snížíme počet naších diplomatů na ambasádě v Rijádu o jednoho (řadového) diplomata. Jediným výsledkem tohoto kroku bude snížení úrovně služeb poskytovaných naším velvyslanectvím všem občanům České republiky v Saúdské Arábii. Známé přísloví o střelení se do vlastní nohy je zde jistě na místě.

Odvolání diplomata se sice v oblasti mezinárodních styků používá jako výraz nesouhlasu s politikou jiné země, ale má svůj význam pouze v případě, že se jedná o odvolání nejvyššího diplomata (zpravidla velvyslance, popř. konzula) země protestující v zemi kritizované. Správným řešením naší reakce na státní vraždu by tak bylo naopak vyhoštění saúdského diplomata (popř. diplomatů) z naší země (jako se to stalo v jiných podobných případech, v poslední době např. v případě Ruska v kauze Skripal). Ale k tomu asi teprve musíme najít odvahu (a nebo si počkat na “schválení” ze strany Evropské unie, popř. Spojených států).

Rudolf Hruboň